Ako na strihy - BURDA

Orientovať v strihoch môže byť pre mnohých ľudí odstrašujúce.

Ak so šitím iba začínaš, musíš sa naučiť, čo znamenajú linky a čiarky ktoré na strihu nájdeš. Vhodné bude začať so základnými strihmi jednoduchých tvarov.

Ako zistíš aké sú to?

Burda, ktorú roky používam má napríklad označené strihy stupňom obtiažnosti, pričom tie najjednoduchšie sú označené s jednou bodkou.

Keď kupuješ látku:

Pri kúpe látky máš šírku danú. Celková šírka je prehnutá na polovicu. Takže každý diel vystrihuješ iba raz (dvojmo). Tak dosiahneš, že budeš mať každý vystrihnutý diel zrkadovo a veľkostne identický.

Malé čísla

Na stirhoch rozlišujeme veľké a malé čísla. Malé čísla nám pomáhajú pri spájaní bodov, ktoré patria k sebe. Na obrázku je vyobrazený rukáv a polovica predného dielu. Dva body označené čiarkou a číslom patria k sebe.

V miestach kde sú čiarky si urobíme nástrihy.

Veľké čísla

Tieto čísla nám slúžia na to, aby sme mohli nájsť umiestnenie jednotlivých dielov na strihovej prílohe. Pomôže nám nájsť ten správny diel v tom chaose čiarok, bodiek a liniek.

Značky na strihoch

Každá látka je tkaná do kríža. Šípky nám slúžia na správne polohovanie strihu, aby sa oblečenie nedeformovalo.. Strih musíš položiť na látku tak, aby šípka a okraj látky tvorili rovnobežku.

Prerušovaná čiara nám označuje stred dielu a preto ju musíme umiestniť na prehyb látky. Preto tu nie je potrebná šípka.

Pomocné značky

Pomáhajú nám pri správnom spájaní jednotlivých dielov. Na týchto miestach si robíme malé nástrihy na látke a potom diely dokážeme spojiť bez posunutia a presne.

Označenie rozparku

Táto značka nám určuje miesto, kde sa končí rozparok. Označuje sa ním časť oblečenia, kde potrebujeme mať otvorené okraje, prípadne miesto, kde sa všíva zips.

Toto je cesta k ušitiu tvojho prvého oblečenia